Contitech FS 200-10 G1/4 Single Convoluted Pneumatic Air Spring for Paper Mill
Product Details:
| Place of Origin: | Guangzhou, China |
| Brand Name: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number: | 1B6910 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 pieces |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Delivery Time: | 3-8 Working Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability: | 1000pcs/week |
|
Detail Information |
|||
| Supplier: | AIRSUSTECH | Part Number: | 1B6910 |
|---|---|---|---|
| Stroke: | 89 MM | Sample: | Available |
| Threaded Hole: | M8 | Bellows Type: | Single Convolution |
| Contitech: | FS 200-10 | Pressure Rating: | 0-8 Bar |
| Highlight: | Contitech FS 200-10 pneumatic air spring,G1/4 single convoluted air spring,industrial air spring for paper mill |
||
Product Description
Contitech FS 200-10 G1/4 Single Convoluted Pneumatic Air Spring for Paper Mill
Contitech FS 200-10 G1/4 Single Convoluted Pneumatic Air Spring for Paper Mill
Quick Details
| Product Name | Industrial Air Spring |
|---|---|
| Color | Black |
| MOQ | 1 Piece |
| Shipment | By FedEx/UPS/DHL/Air/Sea |
| Warranty | One Year |
| HS Code | 870880 |
| Compatibility | Universal |
1B6910 Air Bag Technical Data
| Air hole | G1/4 |
|---|---|
| Threaded hole type | 2×M8 |
| Cover plate width | 161 mm |
| Center to center diameter | 89 mm |
| Distance between air inlet and holes | 38.1 mm |
| Maximum usable diameter | 250 mm |
| Installation space | 265 mm |
| Min. height | 51 mm |
| Max. height | 140 mm |
AIRSUSTECH 1B6910 Cross Code
| Contitech FS 200-10 G1/4 M8 | Contitech FS 200-10 M8 | Contitech FS 200-10 G1/4 |
| Contitech FS 200-10 G3/4 M8 | Contitech FS 200-10 G3/4 | Contitech FS 200-10 M8 |
| Firestone W01-M58-6374 | Firestone W01M586374 | Firestone W01 M58 6374 |
| Phoenix SP 1B 12 | Phoenix SP 1B12 | Phoenix SP1B12 |
| Dunlop(FR) 9''1/4x1 S09101 | ||
| Bos ch 822419004 | ||
| Festo EB-250-85 | Festo EB25085 | Festo EB 250 85 |
| Norgren PM/31091(8 1/4x1) | Norgren PM31091(8 1/4x1) | Norgren PM 31091(8 1/4x1) |
| Firestone W01-358-7460 | Firestone W013587460 | Firestone W01 358 7460 |
AIRSUSTECH Air Springs Applications
- Air bags use air pressure to provide elastic support and reduce vibration. Some systems generate variable vibrations during operation, which can damage equipment and impair product quality. Air blowers can effectively solve these problems.
- This device is used in the felt guides of pneumatic presses, a classic application for air bellows. Installed on the arms of the press and dryer felt guide rollers, they precisely adjust the guide roller position in real time and quickly correct press and dryer felt deviations. Air suspensions ensure smooth and responsive linear motion, enable precise correction control, and prevent press felt edge abrasion and paper damage caused by deviations.
- Air springs are also used in the press and calender sections of paper machines to balance loads and isolate vibrations. In the press and dryer rolls, air shock springs ensure uniform loading, compensate for small mechanical deviations, and ensure constant pressure across the entire width of the paper. In this application, air rubber bellows can reduce vibration-related paper defects, maintain constant pressure, and significantly improve paper flatness and stability.
Related Images
Factory Workshop
Quality control inspection of air springs
Want to Know more details about this product





