Triple Type Air Spring FT 76-20 DS ContiTech Air Actuator for Industrial Machines
Product Details:
| Place of Origin: | Guangzhou, China |
| Brand Name: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number: | 3B6×3T |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 pieces |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Delivery Time: | 3-8 Working Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability: | 1000pcs/week |
|
Detail Information |
|||
| Supplier: | AIRSUSTECH | Model Number: | 3B6×3T |
|---|---|---|---|
| Screws Type: | 4×M10 | Port Size: | G1/2 |
| Norgren: | M/31063 | Number Of Ply Bellows: | 3 |
| Operation: | Gas-Filled | Working Temperature: | -40℃+70℃ |
| Highlight: | ContiTech industrial air spring,FT 76-20 DS air actuator,Triple type air spring |
||
Product Description
Triple Type Air Spring FT 76-20 DS ContiTech Air Actuator for Industrial Machines
Triple Type Air Spring FT 76-20 DS ContiTech Air Actuator for Industrial Machines
What Is An Industrial Air Spring?
An industrial air spring is a highly engineered flexible component that uses compressed air contained within a durable, reinforced rubber bellows to provide precise load support, vibration isolation, and motion control in machinery and industrial equipment. Think of it as a heavy-duty, controllable air bag designed for factory and machinery applications, not for vehicle suspension.
The Details of AIRSUSTECH B6 ×3T
| Specification | Value |
|---|---|
| Natural Height | 193.5 mm |
| Center Distance Diameter | 127 mm |
| Cover Plate Width | 153.5 mm |
| Static Diameter of Rubber Bellows | 159 mm |
| Air Connection | G1/2 |
| Screw Nuts Type | 4×M10 |
| Screws Length | 25 mm |
| Material | rubber and steel |
Contitech FT 76-20 DS Specifications
- Minimum Height: 95 mm
- Maximum Height: 285 mm
- Center Distance Diameter: 127 mm
- Cover Plate Width: 153.5 mm
- Maximum Outer Diameter: 178 mm
- Installation Space: 195 mm
- Screws Type: 4×M10
- Pneumatic Connection: G1/2
AIRSUSTECH 3B6 ×3T Alternative Items
| Contitech FT 76-20 DS | Firestone W01-R58-4095 | Dunlop Pneuride 6''×3 |
| Contitech FT 7620 DS | Firestone W01R584095 | Dunlop Pneuride 6'×3 |
| Contitech FT 76 20 DS | Firestone W01 R58 4095 | Dunlop Pneuride 6×3 |
| Firestone WO1-R58-4095 | Dunlop Springride SP2861 | |
| Firestone WO1R584095 | Norgren M/31063 | |
| Firestone WO1 R58 4095 | Norgren M31063 | |
| Norgren M 31063 | ||
| Parker 9109007 |
The Applications of Industrial Air Bags
- Centrifugal Separators
- Large Drying Machines
- Vibratory Conveyors
- Electronic Equipment
- Compressors
- Conveyor Loading Points
- Textile Looms
- Rotary Shaft Actuators
- Conveyor or Transfer Systems
- Vertical Lift Force for Platforms and Rotating Tables
- Injection or Ejection of Parts in Manufacturing Equipment
- Scissor Lifts
- Clutch and Brake Systems
- Amusement Park Rides
- Palletizers, Label Applicators in Packaging Equipment
- Bin-Tilting Devices
The Detailed Pictures of 3B6 ×3T Flange Connection Air Spring
Sample Room
Factory Workshop
Want to Know more details about this product





