M-30 Oria Rubber Air Spring Cross FS 120-9 Contitech Single Bellows Air Actuator
Product Details:
| Place of Origin: | Guangzhou, China |
| Brand Name: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number: | 1B1209 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 Piece |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Delivery Time: | 3-8 Working Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability: | 1000 PCS/Week |
|
Detail Information |
|||
| Threaded Hole: | M8 | Color: | Black |
|---|---|---|---|
| Firestone: | W01-M58-6165 | Sample: | Available |
| Function: | Reduce Shock / Noise | Oria: | M-30 |
| Production Process: | Vulcanization | Flexibility: | Good |
| Highlight: | M-30 Oria rubber air spring,Contitech single bellows actuator,FS 120-9 air spring |
||
Product Description
M-30 Oria Rubber Air Spring Cross FS 120-9 Contitech Single Bellows Air Actuator
Technical Specifications
| Air Fitting | G3/4 |
| Operation | Gas-filled |
| Bottom Plate Alignment | Parallel |
| Bottom Plate Center To Center Diameter | 70 mm |
| Bottom Plate Diameter | 135 mm |
| Bottom Plate Hole Quantity | 2XM8 |
| Bottom Plate Type | Steel |
| Top Plate Alignment | Parallel |
| Top Plate Center To Center Diameter | 70 mm |
| Top Plate Diameter | 135 mm |
| Top Plate Hole Quantity | 2XM8 |
| Top Plate Type | Steel |
| Natural Height | 320 mm |
| Expanded Height | 115 mm |
| Compressed Height | 50 mm |
| Spring Type | Single convolution |
| Max Rubber Bellow Diameter | 215 mm |
Manufacturer Cross-Reference
| Manufacturer | Part Number |
|---|---|
| Oria | M-30, M30, M 30 |
| Firestone | W01-M58-6165, W01 M58 6165, W01M586165 |
| Contitech | FS 120-9, FS 1209, FS 120 9, FS 120-9 M8, FS 120-9 G3/4 |
| Dunlop | 8''x1 S08101, 8'x1 S08101, 8x1 S08101 |
| Bos ch | 822419003 |
| Festo | EB-215-80, EB 215 80, EB21580 |
| Norgren | PM/31081(8X1), PM 31081(8X1), PM31081(8X1) |
| Weforma | WBE 300-E1, WBE 300-E1 M8, WBE 300-E1 G3/4 |
| Airtech | 140293, 111003/1B-190FB |
| Megatech | 1S120-9 3/4 M8 |
Oria Reference Variants
| Model | Description |
|---|---|
| M-30-B | Rubber bellow only |
| M-30-C-G1/4 | With crimped plates & G1/4 air inlet |
| M-30-C-G3/4 | With crimped plates & G3/4 air inlet |
| M-30-R-SH | With socket head bead rings |
| M-30-R-TR | With threaded bead rings |
| M-30-R-CS | With countersunk bead rings |
Product Features
- Unique rolled-edge end plate design for easy and quick installation
- No internal piston rod or sliding seals for simple structure and virtually maintenance-free operation
- Frictionless design for rapid response in dusty and debris-rich environments
- Strong adaptability to harsh working conditions
- Tilting capability and eccentric load-bearing capacity for flexible equipment layout
- Small initial height and compact structure to save equipment space
Frequently Asked Questions
What will you do for customer's complaint?
We will respond quickly to our customers within 24 hours.
What is the model number of the Industrial Air Springs?
The model number of the Suspension Air Springs is 1B1209.
What are the packaging details for the Convoluted Air Springs?
The Suspension Air Springs are packaged in strong carton boxes or as per the customers' requirements.
Can you produce according to samples?
Yes, it can be developed according to your samples or technical drawings.
Product Images
Want to Know more details about this product





