M-100-4 Quadruple Convoluted Rubber Air Spring G3/8'' Air Inlet Industrial Air Bag
Product Details:
| Place of Origin: | Guangzhou, China |
| Brand Name: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number: | M-100-4 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 Piece |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Delivery Time: | 3-8 Working Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability: | 1000 PCS/Week |
|
Detail Information |
|||
| Color: | Black | Structure: | Quadruple Convoluted |
|---|---|---|---|
| Mode No.: | M-100-4 | Warranty: | 12 Months |
| Compatibility: | Easy To Replace | Maintenance: | Low / Minimal |
| Working Temperature: | -40℃+70℃ | Quality: | High |
| Highlight: | Quadruple convoluted rubber air spring,G3/8 air inlet industrial air bag,Rubber air spring with warranty |
||
Product Description
M-100-4 Quadruple Convoluted Rubber Air Spring G3/8'' Air Inlet Industrial Air Bag
M-100-4 Quadruple Convoluted Rubber Air Spring G3/8'' Air Inlet Industrial Air Bag
Product Characteristics
| Air Fitting | G3/8'', M30 |
|---|---|
| Bolt Type | M20 |
| Design Height | 214 mm |
| The Length of Air Inlet | 40 mm |
| The Height of Bolt | 20 mm |
| Natural Diameter | 144 mm |
| Bellows Type | quadruple convoluted |
The Advantages of AIRSUSTECH Air Spring
- The AIRSUSTECH M-100-4 model provides robust, high-performance air springs engineered for precise vehicle steering applications. Renowned for outstanding efficiency and exceptional durability, these components deliver lasting quality without sacrificing performance.
- These M-100-4 pneumatic actuators are constructed from premium-grade materials, including reinforced metal components. This ensures maximum stability, extended durability, and reliable operation under demanding conditions. Each unit incorporates advanced design features for consistent, optimal functionality and has undergone rigorous testing to meet strict quality and safety certifications.
- When selecting our products, you gain access to comprehensive after-sales support, including cost-effective maintenance options and professional installation guidance. The AIRSUSTECH air bellows are designed for environmental sustainability and offer a significantly extended service life, providing long-term value and reliability.
Air Spring Function
The air spring has nonlinear characteristics, and its stiffness changes with the load, so its natural frequency remains almost unchanged under any load, so the spring device has almost constant characteristics.
- It has good high-frequency vibration absorption and sound insulation performance
- It can simultaneously withstand axial and radial loads
- Different bearing capacities can be obtained by adjusting the internal pressure. Therefore, it can meet the needs of various loads
FAQ
Q: Where are the Rubber Air Spring manufactured?
A: The Suspension Air Springs are manufactured in Guangzhou, China.
Q: What is the model number of the Rubber Air Spring?
A: The model number of the Suspension Air Springs is M-100-4.
Q: What will you do for customer's complaint?
A: We will respond quickly to our customers within 24 hours.
Q: How do you correctly identify the products you need?
A: Supply part number, we can check directly. Engine and gearbox parts; if you don't know part code, try to found engine or gear model and number.
The Real Photos of AIRSUSTECH M-100-4 Air Spring
Technicians Measure the Dimensions of AIRSUSTECH Air Springs
Advanced Production Equipment
Want to Know more details about this product






