1H280126 AIRSUSTECH Flange Connection Rubber Air Spring with 10 PCS M10 Bolts
Product Details:
| Place of Origin: | Guangzhou, China |
| Brand Name: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number: | 1H280126 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 Piece |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Delivery Time: | 3-8 Working Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability: | 1000 PCS/Week |
|
Detail Information |
|||
| Material: | Rubber And Steel | Bellows Type: | Single Convoluted |
|---|---|---|---|
| PCD: | 197 MM | Stroke: | 94 MM |
| Temperature: | -40℃+70℃ | Quality: | 100% Tested |
| Quality Assurance: | 12 Months | Max. Lifting Pressure: | 7 Bar |
| Highlight: | flange connection rubber air spring,rubber air spring with bolts,M10 bolts air spring |
||
Product Description
1H280126 AIRSUSTECH Flange Connection Rubber Air Spring with 10 PCS M10 Bolts
1H280126 AIRSUSTECH Flange Connection Rubber Air Spring with 10 PCS M10 Bolts
Product Characteristics
| Center Distance | 197 mm |
| Minimum Height | 58 mm |
| Maximum Height | 166 mm |
| Stroke | 94 mm |
| Mounting Holes | 10-M10 |
| Flange Ring O.D. | 235 mm |
| Max. Outer Diameter | 300 mm |
| Static Height | 126 mm |
| Safe Height | 144 mm |
| Structure | single convoluted |
1H280126 Product Parameter Table
| Load (kg) | Installation Height (mm) | 0.2 MPa | 0.3 MPa | 0.4 MPa | 0.5 MPa | 0.6 MPa | 0.7 MPa | 0.8 MPa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 58 | 1084 | 1616 | 2167 | 2699 | 3249 | 3799 | 4323 | |
| 76 | 998 | 1506 | 2023 | 2530 | 3054 | 3563 | 4070 | |
| 94 | 888 | 1332 | 1796 | 2242 | 2716 | 3164 | 3614 | |
| 112 | 724 | 1095 | 1501 | 1867 | 2274 | 2658 | 3081 | |
| 126 | 643 | 985 | 1333 | 1662 | 2017 | 2374 | 2748 | |
| 145 | 475 | 731 | 998 | 1270 | 1543 | 1829 | 2129 | |
| 166 | 266 | 433 | 616 | 799 | 1000 | 1200 | 1433 |
| Stiffness and Frequency at Design Height | Vertical Stiffness (Kg/cm) | 186 | 264 | 336 | 408 | 492 | 575 | 660 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Inherent Frequency | Hz | 2.69 | 2.59 | 2.51 | 2.48 | 2.47 | 2.46 | 2.45 |
| cpm | 161 | 155 | 151 | 149 | 148 | 148 | 147 |
The Features of Air Springs
- Impact and vibration absorption. Reduces the burdens placed on cargo, drivers, and passengers.
- Vehicle height adjustment function. Facilitates passenger boarding/disembarking and cargo receiving operations.
- Stabilization of vehicle height during travel. Maintains a consistent vehicle height by adjusting the air pressure.
- Increase in truck axle weight. Assists starting when on a slope, and raises driving force when traveling on two wheels.
- Reduction in part quantity (diaphragm type). Reducing the number of parts can contribute to weight reduction.
AIRSUSTECH Other Flange-typed Air Springs
| Product Number | Nominal Diameter (mm) | 0.7Mpa Max.Diameter | Stroke Range | Min. Height | Max. Height |
|---|---|---|---|---|---|
| 1H086060 | 50 | 110 | 42-90 | 42 | 90 |
| 1H120060 | 80 | 130 | 42-65 | 42 | 65 |
| 1H150076 | 104 | 160 | 46-85 | 46 | 85 |
| 1H188102-A | 120 | 210 | 52-115 | 52 | 115 |
| 1H215120 | 125 | 233 | 42-140 | 42 | 140 |
| 1H235118 | 180 | 260 | 65-172 | 65 | 172 |
| 1H235150 | 180 | 260 | 65-172 | 65 | 172 |
| 1H260135 | 170 | 290 | 55-155 | 55 | 155 |
| 1H260126 | 195 | 300 | 50-144 | 50 | 144 |
| 1H320124 | 230 | 340 | 52-3.9 | 52 | 3.9 |
The Physical Pictures of AIRSUSTECH 1H280126 Air Spring
Front view of 1H280126 Air Spring
Side view of 1H280126 Air Spring
Technicians Measure the Dimensions of AIRSUSTECH Air Springs
Quality control measurement process
Advanced Production Equipment
State-of-the-art production facility
Want to Know more details about this product






