MB-90-3 Yokohama Triple Convoluted Air Spring with 90mm Static Height and 0.7 MPa Lifting Pressure
Product Details:
| Place of Origin: | Guangzhou, China |
| Brand Name: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number: | MB-90-3 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 Piece |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Delivery Time: | 3-8 Working Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability: | 1000 PCS/Week |
|
Detail Information |
|||
| Cross: | Yokohama M-90-3 | Structure: | Triple Convoluted |
|---|---|---|---|
| Quality Assurance: | One Year | Quality: | 100% Tested |
| Max. Lifting Pressure: | 0.7 MPa | Flexibility: | Good |
| Compatibility: | Easy To Replace | Air Inlet: | M12 And M20 |
| Highlight: | Black Rubber Air Spring MB-90-3,Yokohama Convoluted Air Suspension,Rubber Air Spring 90MM height |
||
Product Description
High-performance black rubber air spring featuring Yokohama convoluted air suspension design with 90mm static height.
| Manufacturer | AIRSUSTECH |
| Part Number | MB-90-3 |
| Static Height | 90 mm |
| Natural O.D. | 110 mm |
| Bolts Type | M12 |
| Air Inlet | M12 and M20 |
| Material | rubber and steel |
| Net Weight | 0.7 kg |
| AIRSUSTECH NO. | YOKOHAMA NO. | Design Height (mm) | Maximum Height (mm) | Minimum Height (mm) | Commonly Max. Stroke (mm) | Max. Diameter when Compressed (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MB-90-3 | M-90-3 | 152 | 222 | 87 | ±45 | 160 |
| MB-90-2 | M-90-2 | 98 | 143 | 58 | ±30 | 160 |
| MB-90-1 | M-90-1 | 76 | 106 | 46 | ±30 | 125 |
| MB-160-1 | M-160-1 | 72 | 102 | 40 | ±25 | 220 |
| MB-160-2 | M-160-2 | 98 | 148 | 53 | ±35 | 220 |
| MB-160-3 | M-160-3 | 152 | 227 | 82 | ±53 | 220 |
| MB-160-4 | M-160-4 | 206 | 306 | 111 | ±70 | 220 |
From Original Equipment Manufacturers (OEM) to aftermarket applications, we offer a unique combination of product selection, engineering excellence and technical support to meet even the toughest application needs.
- Highly Trained Distribution Network
- State-of-the Art Engineering Capabilities
- Custom Solution Development
- Customer Service Specialists
- Multiple Open Communication Channels
Through constant evaluation and testing, we bring our customers the most cost effective products with more features, greater performance and improved ease of use for every application requirement.
| AIRSUSTECH Part NO. | Japan YOKOHAMA Reference No. | AIRSUSTECH Part NO. | Japan YOKOHAMA Reference No. |
|---|---|---|---|
| MB-90-1 | M-90-1 | MB-200-4 | M-200-4 |
| MB-90-2 | M-90-2 | MB-220-2 | M-220-2 |
| MB-90-3 | M-90-3 | MB-220-3 | M-220-3 |
| MB100-4 | M-100-4 | MB-220-4 | M-220-4 |
| MB-120-2 | M-120-2 | MB-240-1 | M-240-1 |
| MB-120-3 | M-120-3 | MB-240-2 | M-240-2 |
| MB-120-4 | M-120-4 | MB-240-3 | M-240-3 |
| MB-160-1 | M-160-1 | MB-240-4 | M-240-4 |
| MB-160-2 | M-160-2 | MB-300-1 | M-300-1 |
| MB-160-3 | M-160-3 | MB-300-2 | M-300-2 |
| MB-160-4 | M-160-4 | MB-300-3 | M-300-3 |
| MB-200-2 | M-200-2 | MB-300-4 | M-300-4 |
| MB-200-3 | M-200-3 |





