6X3 Triple Convoluted Air Suspension Norgren M/31063 Air Spring with 4PCS M10
Product Details:
| Place of Origin: | Guangzhou, China |
| Brand Name: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number: | 3B6X3T |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 Piece |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Delivery Time: | 3-8 Working Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability: | 1000 PCS/Week |
|
Detail Information |
|||
| Temperature: | -40°F...158°F | Compatibility: | Easy To Replace |
|---|---|---|---|
| Standard: | OEM Standard | Air Fitting: | G1/2 |
| Static Height: | 193.5 MM | Cross: | Dunlop Pneuride 6''X3 |
| PCD: | 127 MM | Flexibility: | Good |
| Highlight: | Norgren M/31063 air spring,6x3 triple convoluted air suspension,M10 air spring with warranty |
||
Product Description
6X3 Triple Convoluted Air Suspension Norgren M/31063 Air Spring with 4PCS M10
Product Specifications
| Center Distance | 127 mm |
| Cover Plate Diameter | 153.5 mm |
| Natural Diameter | 159 mm |
| Design Height | 193.5 mm |
| Bolts Height | 25 mm |
| Air Connection | G1/2 |
| Mounting Bolts | 4-M10 |
Cross-Reference Part Numbers
| Manufacturer | Part Numbers |
|---|---|
| Norgren Air Spring | M/31063, M 31063, M31063 |
| Firestone Air Spring | W01-R58-4095, W01 R58 4095, W01R584095, WO1-R58-4095, WO1 R58 4095, WO1R584095 |
| Dunlop Pneuride Air Spring | 6"X3, 6'X3, 6X3 |
| Dunlop Springride Air Spring | SP2861 |
| Dunlop Air Spring | PNP 30551 01 18, PNP305510118 |
| Contitech Air Spring | FT 76-20 DS, FT 7620 DS, FT 76 20 DS |
| Parker Air Spring | 9109007 |
| Oria Air Spring | 6"X3, 6'X3, 6X3 |
Typical Applications
- Vehicle Suspension Systems: Air suspension for trucks, buses, and large transport machinery. Replaces traditional springs for smooth and comfortable driving on complex road conditions.
- Industrial Machinery Vibration Isolation: Used for vibration isolation in presses, vibrating equipment, and automated machinery. Reduces vibration impact on equipment structures and workpieces. Works with cylinders for flexible stopping and buffering, extending equipment life.
- Conveyor Systems: Acts as a buffer device on conveyor lines subject to vibration or impact. Improves conveying stability and accuracy.
6" Size Convoluted Air Spring Family
| Model | 1B6X1T | 2B6X2T | 3B6X3T |
|---|---|---|---|
| Center Distance | 127 mm | 127 mm | 127 mm |
| Cover Plate O.D. | 153.5 mm | 153.5 mm | 153.5 mm |
| Design Diameter | 159 mm | 159 mm | 159 mm |
| Static Height | 77.5 mm | 135.5 mm | 193.5 mm |
| Air Hole | G1/2 | G1/2 | G1/2 |
| Bolts Type | 4-M10 | 4-M10 | 4-M10 |
| Reference Numbers | Firestone W01-R58-4052 Dunlop Pneuride 6"X1 (Steel) Dunlop Springride SP1536 Dunlop PNP 30551 01 13 Contitech FS 76-7 DS Contitech Order No. 70216 Norgren M/31061 Parker 9109004 Oria 6"X1ST |
Firestone W01-R58-4053 Dunlop Pneuride 6"X2 (Steel) Dunlop Springride SP1482 Contitech FD 76-14 DS Norgren M/31062 Parker 9109001 Dunlop PNP 30551 01 11 Oria 6"X2 |
Firestone W01-R58-4095 Dunlop Pneuride 6"X3 Dunlop Springride SP2861 Contitech FT 76-20 DS Norgren M/31063 Parker 9109007 Dunlop PNP 30551 01 18 Oria 6"X3 |
Product Images
Want to Know more details about this product





