Natural Rubber Air Spring 2H200142 Double Convoluted with 142MM Design Height
Product Details:
| Place of Origin: | Guangzhou, China |
| Brand Name: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number: | 2H200142 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 Piece |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Delivery Time: | 3-8 Working Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability: | 1000 PCS/Week |
|
Detail Information |
|||
| Packing: | Brown Carton | Material: | High Quality Rubber |
|---|---|---|---|
| Bellows Type: | Double Convoluted | Quality: | 100% Tested |
| Max. Lifting Pressure: | 0.7 MPa | Working Temperature: | -40℃+70℃ |
| Compatibility: | Adjustable | Purpose: | For Replace / Repair |
| Highlight: | Natural Rubber Air Spring 142MM,Double Convoluted Air Spring,Rubber Air Spring with Warranty |
||
Product Description
Natural Rubber Air Spring 2H200142 Double Convoluted with 142MM Design Height
High-quality natural rubber air spring featuring double convoluted design with 142mm static height, engineered for industrial applications requiring reliable air suspension solutions.
Product Specifications
| Static Height | 142 mm |
| Natural Diameter | 200 mm |
| Outer Opening Diameter | 132 mm |
| Inner Opening Diameter | 118 mm |
| Structure | Double Convoluted |
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Operating Temperature | -40°F to 158°F |
| Shipping Methods | FedEx, UPS, DHL, Air, Sea, Railway |
AIRSUSTECH 2H Series Air Bellows Technical Data
| Product Number | 0.7Mpa Max.Diameter | Min. Height | Max. Height | Max. Outer O.D. (mm) | Center Distance (mm) | Bolts Quantity |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2H130142 | 150 | 72 | 162 | 140 | 112 | 6 |
| 2H156130 | 170 | 70 | 146 | 135 | 115 | 6 |
| 2H160166 | 175 | 82 | 190 | 160 | 135 | 6 |
| 2H168132 | 185 | 72 | 151 | 180 | 152 | 8 |
| 2H200142 | 220 | 78 | 162 | 180 | 152 | 8 |
| 2H220200 | 250 | 90 | 229 | 203 | 175 | 8 |
| 2H230214 | 255 | 88 | 246 | 223 | 185 | 8 |
| 2H235152 | 250 | 80 | 174 | 203 | 175 | 8 |
| 2H235210 | 250 | 80 | 245 | 203 | 175 | 8 |
| 2H250180 | 270 | 84 | 206 | 183 | 145 | 8 |
| 2H252163 | 275 | 82 | 238 | 213 | 175 | 8 |
| 2H260230 | 290 | 90 | 263 | 203 | 175 | 8 |
| 2H280214 | 305 | 88 | 246 | 275 | 237 | 12 |
| 2H290265 | 320 | 90 | 303 | 250 | 220 | 12 |
| 2H300170 | 320 | 85 | 195 | 260 | 226 | 12 |
| 2H310214 | 330 | 88 | 245 | 300 | 263 | 12 |
| 2H330214 | 355 | 88 | 246 | 322 | 284 | 14 |
| 2H330254 | 355 | 88 | 290 | 300 | 263 | 12 |
| 2H350255 | 380 | 90 | 295 | 309 | 271 | 14 |
| 2H360214 | 380 | 88 | 246 | 247 | 309 | 16 |
| 2H380221 | 405 | 90 | 255 | 358 | 320 | 16 |
| 2H400217 | 430 | 90 | 249 | 396 | 358 | 18 |
| 2H400255 | 430 | 90 | 295 | 358 | 320 | 16 |
| 2H430255 | 460 | 90 | 295 | 398 | 360 | 18 |
| 2H480217 | 510 | 88 | 249 | 476 | 438 | 20 |
| 2H520217 | 550 | 90 | 249 | 508 | 470 | 24 |
| 2H580214 | 600 | 88 | 246 | 568 | 530 | 24 |
| 2H630262 | 660 | 90 | 300 | 610 | 560 | 30 |
| 2H680262 | 710 | 90 | 302 | 642 | 605 | 32 |
AIRSUSTECH Manufacturing Capabilities
- Complete production capability with specialized testing facilities
- German import WP GK-200A mixing machine and rubber mixing line
- Italian technology and independent design for cord breaking and bead wire production
- Dedicated air spring forming workshop
- Advanced air spring vulcanizing workshop
- Comprehensive metal processing workshop
- Specialized air spring crimping workshop
- First-class production technology and scientific workshop ensuring premium product quality
Frequently Asked Questions
How long does it take to get product after placing the order?
Delivery time varies based on your order and chosen shipping method. Estimated delivery time is provided during checkout for your convenience.
Where are the Industrial Air Springs manufactured?
Our Industrial Air Springs are manufactured in Guangzhou, China.
What is the model number of the Rubber Air Springs?
The model number for this Rubber Air Spring is 2H200142.
How to guarantee your after sales service?
- Strict inspection during production
- Recheck products before shipment to ensure packaging integrity
- Continuous tracking and customer feedback collection
Can you produce the product according to the samples?
Yes, we can produce according to your samples or technical drawings, including building molds and fixtures as needed.
Product Images
Want to Know more details about this product





