150MM Natural Dia. Single Convoluted Contitech FS 70-7 with 2 PCS M8 Threaded Holes
Product Details:
| Place of Origin: | Guangzhou, China |
| Brand Name: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number: | 1B7070 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 Piece |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Delivery Time: | 3-8 Working Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability: | 1000 PCS/Week |
|
Detail Information |
|||
| Max. Diameter: | 165 MM | Travel: | 65 MM |
|---|---|---|---|
| Cross: | Festo EB-165-65 | Quality: | 100% Inspected |
| Max Inflation Pressure: | 0.7 MPa | Factory Warranty: | One Year |
| Compatibility: | Adjustable | Usage: | Industrial |
| Highlight: | Contitech air spring 150mm diameter,Single convoluted air spring M8 threaded,FS 70-7 air spring with warranty |
||
Product Description
150MM Natural Dia. Single Convoluted Contitech FS 70-7 with 2 PCS M8 Threaded Holes
This industrial air spring features a 150mm natural diameter single convoluted design with two M8 threaded holes for secure mounting. Built for durability and performance in demanding industrial applications.
Reference Numbers
Contitech FS 70-7
Phoenix SP 1B 05
Bos-ch 8224 19002
Festo EB-165-65
Weforma WBE 200-E1
Firestone W01-M58-6155
Wuhlermann NO. 1RC-150-1C
Oria M-20
Product Specifications
| Minimum Height | 50 mm |
| Maximum Height | 115 mm |
| PCD | 44.5 mm |
| Natural Diameter | 150 mm |
| Max. O.D. | 165 mm |
| Air Inlet | G1/4 |
| Threaded Hole | 2XM8X1.25 |
| Cover Plate O.D. | 105 mm |
| Structure | Single Convoluted |
| Material | Rubber and Steel |
Technical Support & Services
Our industrial air springs come with comprehensive technical support and services to ensure optimal performance. Our expert team provides installation, maintenance, and repair services to maximize product lifespan and functionality.
Contitech Industrial Air Spring Replacements
| Single Convoluted | Double Convoluted | Triple Convoluted |
|---|---|---|
| FS 40-6 CI | FD 40-10 CI | FT 330-29 CI |
| FS 50-5 CI | FD 70-13 CI | FT 430-32 CI |
| FS 70-7 CI | FD 110-15 CI | FT 530-32 CI |
| FS 100-10 CI | FD 120-17 CI | FT 530-35 CI |
| FS 120-10 CI | FD 120-20 CI | FT 960-34 CI |
| FS 120-12 CI | FD 200-19 CI | FT 1330-35 CI |
| FS 200-10 CI | FD 200-22 CI | |
| FS 310-12 CI | FD 200-25 CI | |
| FS 330-11 CI | FD 330-22 CI | |
| FS 330-14 CI | FD 330-30 CI | |
| FS 530-11 CI | FD 530-22 CI | |
| FS 530-14 CI | FD 530-35 CI | |
| FS 960-12 CI | FD 960-22 CI | |
| FS 1330-11 CI | FD 1330-25 CI |
Product Images
Quality Assurance
Want to Know more details about this product






